Az oszlopos gyümölcsfák különlegessége, hogy kis helyet foglalnak el. Kezdő kertészek és kis hellyel rendelkezők számára is kitűnő választás. Az oszlopos növények ugyanúgy ellátnak bennünket nagyobb termésmennyiséggel, mint a terebélyes társai. Egyediségük, hogy lombjuk inkább felfelé törekszik, mintsem vízszintesen. Mindemellett praktikusak, színesek és nem utolsó sorban ízletes a termésük. Metszésük nem igényel különösebb szaktudást, hiszen pár ollóvágással már le is tudjuk a gondozást.
Az effajta gyümölcsfákból manapság már többféle létezik. A legnépszerűbbek között az oszlopos alma-, körte- és cseresznyefa is ott van. Ebből a cikkből kiderül, hogyan kell metszeni ezeket a fajtájú oszlopos gyümölcsfákat.
Oszlopos almafa
Az oszlopos almafáknak több fajtája is van. Szélessége egyiknek sem haladja meg a 30 centimétert, így kis teraszokon is kiválóan mutat. Mivel tartása erős, így kevés támasztékot igényel. Virágzása ugyanúgy tavasszal történik, mint a kertben növekvő almafáké.
Az oszlopos almafák gondozás megegyezik a hagyományos kerti fajtáéval. Ha szeretnénk, hogy kis termetű oszlopos növényünk legyen, távolítsuk el az összes mellékágat. Csak egy rövid és egy főágat hagyjunk meg. Erre a legmegfelelőbb időszak a tavasz eleje, amikor már nem a gutaütés kórokozói nem fertőznek. Március 10-e után tulajdonképpen bármikor elvégezhetjük a metszést.
Oszlopos körtefa
Az oszlopos körtefát megfelelő gondozás mellett már a második tavasszal metszeni szükséges. Az első melegebb napokon alakító vágást kell végezni. Először távolítsuk el a sérült vagy beteg részeket. Ezt követően áttérhetünk azon ágakra, amelyek a fa belseje felé vagy keresztirányba nőnek. Ha ezeket lemetsszük, akkor sokkal átláthatóbb lesz a növény. Az alakító metszésnél úgy válasszunk termőágakat, hogy azok ágemeleteket alkossanak.
A tavaszi gondozás után az oszlopos körtefa esetében szükség lehet egy nyár végi metszésre is. Ekkor kell eltávolítani a vízhajtásokat, de erre csak és kizárólag a betakarítást követően kerülhet sor.
Oszlopos cseresznyefa
A cseresznyefa oszlopos verziója szinte ugyanolyan látványos, mint a terebélyesebb társáé. Ennek metszésénél is fő szempont egy főág mellett csak egy kisebb mellékágat hagyjunk meg. Ezzel segítjük a fa felfelé történő fejlődését. Az egymást keresztező és elhalt ágakat fagymentes időszakban szabad csak levágni, így elkerüljük a betegségek okozta károkat. Erre a legmegfelelőbb időszak közvetlenül virágzás előtt van.
Összegezve:
Az oszlopos gyümölcsfák tehát egyáltalán nem igényesebbek, mint a hagyományos gyümölcsfák. Ha megfelelően gondozzuk őket, akkor akár 20 évig is termőképesek lehetnek. Fajtái között megtalálható az oszlopos alma-, körte- és cseresznyefa is. Metszésüknél arra kell odafigyelni, hogy egy főág mellett csak egymellékágra lesz szüksége. Ezzel elkerüljük, hogy túlzottan terebélyessé váljon. Ha megfelelően adagoljuk a tápanyagot, akkor sokáig ékes dísze lehet kertünknek, teraszunknak vagy akár erkélyünknek.
Leave a Reply